Tusze, pudry i wody kwiatowe. Grafika reklamowa Jana Suchowiaka

Damę w kapeluszu, zerkającą spod opuszczonych rzęs na przechodniów przecinających skrzyżowanie ulic Stanisława Worcella i Pawiej, zna chyba każdy mieszkaniec tych okolic – nawet jeśli nie pamięta rysów jej twarzy czy koloru nakrycia głowy. Malowidło, wykonane na zlecenie firmy Miraculum , wdrukowało się w podświadomość krakowian, stając się dziś już niezauważalnym, ale zawsze obecnym tłem codzienności. Równocześnie przez ponad pół wieku nazwisko autora tej realizacji malarskiej pozostawało szerzej nieznane. Wystawa i towarzyszący jej katalog mają na celu przybliżyć postać Jana Suchowiaka, twórcy wielkoformatowych malowideł reklamowych oraz projektów w skali mikro.

Malowidło ścienne z ulicy Worcella jest, jak pisze Kamil Kuzko, nośnikiem sentymentalnych znaczeń, zapisem czytelnym przede wszystkim dla pokoleń pamiętających jego intensywny kolor na tle wszechogarniającej szarości Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Na ścianie kolor ten znacznie zblakł na skutek degradacji spoiwa i niskiej odporności pigmentu – błękitu pruskiego – na czynniki zewnętrzne. O możliwej intensywności jego oddziaływania przypominają projekty wykonane przez Jana Suchowiaka temperą na tekturze, a także – oparta na badaniach konserwatorskich i fizykochemicznych – rekonstrukcja fragmentu muralu z wizerunkiem damy w kapeluszu .

Oskar Hanusek, tekst wprowadzający do wystawy

Wystawę Tusze, pudry i wody kwiatowe. Grafika reklamowa Jana Suchowiaka, będąca częścią międzywydziałowego projektu Ściany Jana Suchowiaka. Interdyscyplinarne spojrzenie na murale reklamowe lat 60. i 70. w Krakowie, realizowanego pod patronatem JM Rektora ASP prof. Andrzeja Bednarczyka, można było oglądać w dniach 23.03 – 5.04.2023 w Galerii Pryzmat przy ul. Łobzowskiej 3 w Krakowie.

  • Kuratorzy: Irma Pawelska, Kamil Kuzko, Oskar Hanusek
  • Opieka konserwatorska: Agnieszka Marecka, Regina Kozik, Kinga Olesiejuk
  • Mural: Kamil Kuzko
  • Badania fizykochemiczne: Łucja Rodzik-Czałka, Maria Goryl
  • Projekt graficzny: Jakub Pierzchała | Studio Baraban
  • Projekt i wykonanie gablot ekspozycyjnych: Bartłomiej Buczek ART INDUSTRY STANDARD

Organizatorami wydarzenia były: Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Wydział Malarstwa ASP oraz Związek Polskich Artystów Plastyków Oddział w Krakowie.

Wystawę współfinansowało Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kon-takt.

Urządzanie wystawy

Bardzo ważnym elementem wystawy Tusze, pudry i wody kwiatowe. Grafika reklamowa Jana Suchowiaka była rekonstrukcja pierwotnego oddziaływania barwnego fragmentu malowidła „Miraculum”, wykonana przez dr Kamila Kuzko z Wydziału Malarstwa ASP im Jana Matejki w Krakowie. Rekonstrukcja powstała na podstawie badań fizykochemicznych próbek pobranych z oryginału, wywiadu konserwatorskiego przeprowadzonego przez Irmę Pawelską z Pracowni Dokumentacji Konserwatorskiej i Oskara Hanuska z Pracowni Konserwacji Sztuki Współczesnej, także dronowej fotogrametrii.

Ponieważ wystawa Tusze, pudry i wody kwiatowe. Grafika reklamowa Jana Suchowiaka była projektem nie tylko badaczy, ale i dydaktyków Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w jej montaż włączyła się Pracownia Konserwacji Sztuki Współczesnej WKiRDS. W ramach ćwiczeń studenci pod kierunkiem dr Kingi Olesiejuk i Oskara Hanuska mieli okazję poznać specyfikę konserwatorskiej obsługi wystaw i wyzwań stawianych przez pracę w mniejszych instytucjach kultury.

Fotorelacja z wernisażu wystawy

Dokumentacja fotograficzna wystawy